Kapliczka p.w. św. Józefa w Długopolu Dolnym
na Wyszkowskim Grzbiecie

Kapliczka p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz św. Józefa na Wyszkowskim Grzbiecie (Steinbergu) w Długopolu Dolnym.

Została zbudowana w 1912 roku.
Dziś miałaby już ponad 100 lat, gdyby nie fakt, że poza czterema ścianami nie zostało po niej za wiele.

Od lat ' 70 popadała sukcesywnie w ruinę, przez co dzisiaj jej stan jest już niestety agonalny.


Mamy nadzieję, że uda się zebrać komitet oraz fundusz odbudoway tej pięknej niegdyś kapliczki.
Trwają zabiegi ku temu, aby kapliczkę odrestaurować.
Jak narazie od kilku lat władze gminy Bystrzyca Kłodzka oraz dekanatu Kościoła w Bystrzycy Kłodzkiej nie wyraziły chęci jej odbudowy.

Temat może i passe, choć niestety wciąż aktualny.
Co kilka lat miałem okazję robić dokumentację na ten temat. Pomysł odbudowy pojawiał się nie raz. Normalne, że zapomniana przez wielu kapliczka z 1912 roku z biegiem czasu ginęła naturalnie jak i zabijana z pomocą innych zmniejszała się w oczach wraz z jej budulcem.
Do dziś jest wiele sprzeczności w faktach o dalszych losach kaplicy na Wyszkowskim, Kamiennym Grzbiecie. Ile jej zostało po latach i kto w tym zawinił najbardziej, to już przeszłość, szkoda licytowania, historia oceni. Pewne jest, że część jej sakraliów została wywieziona przez Księży celem ratunku tego co zostało, pytanie co dokładnie i dokąd, znikomą mają też mieszkańcy, jeśli nie w domach, to na dachach tych domów (tak, tak, to były piękne gąsiory). A owa figurka, hmm, bardziej martwiłbym się o obraz. I o czym należy pamiętać, więcej niż 5 groszy przy plądrowaniu tego typu miejsc dołożyli tzw. poszukiwacze skarbów, którzy szukali wymyślnych bogactw, motywowani historiami o majętnych
poprzednikach. Mam nadzieję, że stan kaplicy to ciągle jeszcze letarg, a nie agonia.

Rodzice mogą mieszkać i sto lat, daj Boże, a o kaplicy nic nie wiedzieć, co nam z tej licytacji na
wiedzę. Jej zdjęcia ma już każdy, publikujmy nowości, jeśli takie się znajdą. A podsycanie, że kapliczka jeszcze kilka lat temu była cała...jest niestety marzeniem ściętej głowy.

http://bystrzyca.info.pl/forum/viewtopic.php?p=46522
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
na Wyszkach


Barokowy filialny kościół pw. św. Jana Chrzciciela we wsi Wyszki pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Boczny ołtarz w kościele poświęcony jest Janowi Nepomucenowi.

W wieży tego kościoła znajduje się sygnaturka, mały dzwon z wspomnianej kapliczki w Długopolu Dolnym p.w. św. Józefa.
ZDJĘCIA KAPLICZKI
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW