Blog

Śmierć organisty Piotra Janasa

2014-05-21 15:47:15, komentarzy: 0

[*] Odszedł do wieczności organista Długopola Pan Piotr Janas [*]

 

Organista śp. Piotr Janas 19.03.2010 roku w parafii Złoty Stok

Zdjęcie przedstawia śp. Piotra Janasa 19.03.2010 roku, kiedy jako organista parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku składa życzenia i wręcza prezenty w dniu imienin księdza proboszcza Ks. Józefa Siemasza.


Kilka dni temu mieszkańcy Długopola pożegnali zasłużonego dla wspólnoty i całej parafii Długopola organistę Piotra Janasa, który zmarł w wieku 54 lat. Pochodzący z Domaszkowa artysta pełnił posługę organisty w parafii Długopole Dolne. Przez ponad 20 lat grał w kościele parafialnym p.w św. Jerzego w Długopolu Dolnym, w kaplicy Najśw. Serca Pana Jezusa w Długopolu Zdroju oraz kościele filialnym p.w św. Józefa Robotnika w Ponikwie. Następnie wypełniał obowiązki organisty w kilku kościołach Ziemi Kłodzkiej, na terenie Kłodzka (Parafia Podwyższenia Krzyża Św.), czy w Złotym Stoku (Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny).

Pan Piotr pozostanie w naszej pamięci jako człowiek oddany dla dobra parafii. Pamiętamy, że dzięki jego liturgicznej oprawie muzycznej wiele uroczystości kościelnych, szczególnie przy wizytacji wielu biskupów, stawało się pięknym czasem, ucztą dla ucha, za co był szanowany i chwalony jako duma parafii. Poza talentem orgnisty  posiadał ładny, dźwięczny głos, którym okraszał i uświetnił liczne sakramenty, na które dzięki dobrej sławie był często zapraszany, m.in wiele ślubów, Komunii św., Bierzmowań, ale i pogrzebów.

Wśród wielu zasług dla parafii należy wymienić również pomoc w formacji Liturgicznej Służby Ołtarza. Pokolenia ministrantów miało możliwość dorastać pod czujnym okiem p. Janasa. Był bardzo wymagający i ambitny jeśli chodzi o działalność Służby Liturgicznej.
Poprzedni jak i obecni ministranci na pewno z uśmiechem wspominają jego obserwacje z chóru kościelnego zachowania ministrantów w trakcie Mszy św., oraz jego rozmowy i ew. obiektywne uwagi w zakrystii po Mszy świętej. Wszystko dla ich dobra. Można powiedzieć, że utrzymywał poziom i mores, uczył ministrantów odpowiedzialności i dyscypliny, której nigdy nie jest za mało. Wzbudzał powszechny szacunek i sympatię.
Warto dodać, ze w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku
przez krótki okres istniał chór prowadzony przez organistę Piotra Janasa, co zostało odnotowane w pracach naukowych.

Śp. Piotr Janas pochodził z Domaszkowa z rodziny o talentach muzycznych. Organistą był jego śp. ojciec, jak i jest nim brat Bogusław Janas, który gra w katedrze świdnickiej, gdzie są jedne z największych i najpiękniejszych organów na Dolnym Śląsku. W jednym z wywiadów przekonywał, że nie ma nic piękniejszego od dźwięku organów w kościele. - Gra na nich sprawia, że katedra drży. To niesamowite uczucie i żaden inny instrument nie stworzy takiej atmosfery - mówi. Jest to świadectwo, któremu wierny był nasz współbrat p. Piotr Janas.

W ostatnich miesiącach wiele cierpiał przez wyniszczającą chorobę, która bardzo go osłabiła i niestety pozbawiła głosu, narzędzia pracy. Aby komunikować się pisał na papierze. Miesiąc przed śmiercią wypełnił swoją ostatnią wolę i zagrał na pożegnanie na organach w kłodzkim kościele. Ostatnie tygodnie spędził w szpitalu w Kłodzku, gdzie zmarł 12 maja, w ubiegły poniedziałek. Został pochowany na cmentarzu przy kościele p.w. św. Mikołaja w rodzinnym Domaszkowie. Na jego ostatnie pożegnanie 15 maja o godz. 16 przybyło wiele osób. Na Mszy św. pogrzebowej żegnało go aż 8 kapłanów i licznie przybyłe delegacje z parafii w których mieszkał i pracował. Świadczy to o wdzięczności i szacunku na jakie sobie zasłużył.

Jesteśmy wdzięczni za obecność i pracę śp. Piotra Janasa oraz dziękujemy Bogu za dar Jego osoby i posługi. Cześć jego pamięci od wszystkich parafian z Długopola.

Jako Requiem dla śp. p. Piotra Janasa niech zabrzmi jedna z jego ulubionych pieśni kościelnych, pełna refleksji, którą w ostatnich latach posługi grał w kościele w Długopolu Dolnym.
Rzecz o przemijaniu.
"Popatrz jak prędko mija czas":
https://www.youtube.com/watch?v=cqe0YAV8fCU .
https://www.youtube.com/watch?v=yR2h61bdoCo

Słowa pieśni:
http://www.spiewnik.fogi.pl/teksty/2322,popatrz_jak_predko_mija_czas .

Z niejednych oczu słowa tej pieśni wyciskały łzy wzruszenia.

 

Załączone zdjęcie przedstawia śp. Piotra Janasa 19.03.2010 roku, kiedy jako organista parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku składa życzenia i wręcza prezenty w dniu imienin księdza proboszcza Ks. Józefa Siemasza.
Zdjęcia ze strony: http://parafia-zlotystok.pl/.
http://parafia-zlotystok.pl/zdjecia/2010/034ip/2010_034ip_004.jpg .

 

Wieczne Odpoczywanie dla śp. Piotra Janasa racz mu dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w Pokoju wiecznym.
Amen!

 

Pogrążeni w żałobie:
- Społeczność Długopola Dolnego, Długopola Zdroju i Ponikwy.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Kategorie

Brak kategorii

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW